Eğer lensleri değiştirilebilen kameralarla haşır neşir olmaya başlamışsanız aklınızda “aynasız fotoğraf makinesi nedir ve lensi değiştirilebilen diğer kameralardan farkları nelerdir?” gibi sorular olması muhtemeldir. Bu yazı ile aklınızda soruya cevap vermek ve aynasız fotoğraf makinelerinin avantajlarından ve dezavantajlarından bahsetmeye çalışacağız.

Aynasız Fotoğraf Makinesi Nedir?

Fotoğraf çekmek için gereken ışığın lens aracılığıyla bir aynaya düşmesine gerek kalmadan sensöre verildiği ve vizöre yansıtılıp fotoğraf çekilen kameralara aynasız fotoğraf makineleri denir.

Lensleri değiştirilebilen kameralar genelde aynalı olarak çalışan Single Lens Reflex dediğimiz SLR ve bunların dijital versiyonları olan DSLR kameralardır. Bu kameralarda fotoğraf çekme işlemi, yani ışık lens aracılığıyla ile bir aynaya yansır ve aynadan vizöre düşen görüntüye bakarak fotoğrafı çekeriz. Fakat aynasız fotoğraf makinelerinde ise bu işlem ayna kullanılmadan yapılmaktadır. Işık lensten geçtikten sonra dijital bir sensöre aktarılır ve fotoğraf çekilirken aynı zamanda bu ışık vizöre de aktarılır ki görüntüyü alabilelim.

 

 

Aynasız Fotoğraf Makinelerini Tanımak

Adından da anlaşılacağı gibi, aynasız kameralar, DSLR fotoğraf makinelerinin önemli bir bileşeni olan refleks aynaya ihtiyaç duymayan bir kameralardır. Bir DSLR kamerada ayna, optik vizöre ışığı yansıtır. Aynasız bir kamerada ise optik vizör yoktur. Bunun yerine, görüntüleme sensörü her zaman ışığa maruz kalmaktadır. Bununla birlikte size görüntünün dijital ön izlemesini arkada bulunan LCD ekranda veya elektronik vizörde (EVF) görmenizi sağlar. Aynasız kameralar, “yansıtılmış” olarak adlandırılan DSLR’lerden ziyade “aynasız” olarak adlandırılır.

Fotoğraf çekerken ışığın nasıl bir işlem aracılığıyla ortaya çıktığını düşünmeyiz. Kameralarımız bu görevi bizim yerimize üstlenir.

Bu yüzden kamera seçerken DSLR mı seçeceğimizi yoksa aynasız bir kamera seçeceğimiz kısmı çok önemlidir.

Aynasız kameralar

Lens Seçenekleri

Aynasız fotoğraf makineleri tıpkı DSLR fotoğraf makineleri gibi, farklı lensleri takmaya yarayan bayonet tarzı bir bağlantı kullanır. Her kamera üreticisinin kendine ait  bir bayonet boyutu vardır, bu yüzden farklı markalara ait lensleri ikisi de aynasız kameraya ait olduğu için kullanamazsınız. Örneğin fujifilm marka aynasız kameranızın lensini sony marka aynasız bir kamerada kullanamazsınız. Fakat, pek çok üçüncü parti üreticiler, farklı marka lenslerini kullanabilmeniz için dönüştürücü (adaptör) üretmektedir.

Aynasız fotoğraf makinelerinin bir diğer güzel özelliği ise; flanş arka mesafesinin (lens yuvası ile sensör arasındaki mesafenin) DSLR kameralardan çok daha küçük olmasıdır. Lens ile sensör arasındaki mesafesinin kısa olması bir avantajdır.

Çeşitli adaptörler kullanarak DSLR üreticilerinin farklı lenslerini kameralarına takabilirsiniz. Fotodiox ve Metabones gibi şirketler, en yeni lenslerden tutun da, bulabileceğiniz en eski orta formattaki analog makinelerde kullanılan lenslere kadar her şeyi kullanmanıza izin veren, aynasız kameralar için lens adaptörleri satıyor örneğin. Bunu yaparken genellikle bazı performanslardan fedakarlık edersiniz, ancak hali hazırda birden fazla lense sahipseniz bu lensleri kullanmanızı sağlayacaktır.

Metabones nedir?

Sensörler, Otomatik Odaklama, Video ve Fazlası

Aynasız fotoğraf makineleri, DSLR fotoğraf makinelerine kıyasla çok daha küçük olmalarına rağmen, herhangi bir DSLR fotoğraf makinesindeki aynı boyuttaki sensörlere sahiptir genelde. Canon ve Nikon’un DSLR fotoğraf makinelerinde full frame ve crop sensörlü modelleri olduğu gibi, Sony de hem full frame, hem de crop sensörlü aynasız kameralar üretiyor. Son zamanlarda adını daha çok duyduğumuz Fujifilm gibi şirketler ise, yalnızca full frame veya crop sensörleri değil, orta format makinelerdeki gibi, orta format sensörleri ürettirler, ki bu sensörler full frame’den daha büyük sensörler demek.

Peki büyük sensör boyutu ne demek?

Sensörlerle alakalı bilginiz yoksa, kısaca anlatalım. Sensörler bilgi almanızı sağlayan fiziksel parçalardır. Işığın rengini ve yoğunluğunu almaya ve dijital hale çevirmeye yarayan bu sensörler ne kadar büyükse o kadar fazla bilgiyi alabilir. Öyleyse sensör boyutu ne kadar büyükse, kamera o kadar iyi çekebilir. Sensör boyutları sırasıyla küçükten büyüğe doğru crop sensör < full frame sensör < orta format sensör şeklindedir.

Bitirirken

Aynasız kameralar, sadece yeni teknoloji olduklarından dolayı DSLR’lardan daha iyi veya daha kötüdür diyemeyiz. Ancak video gibi bazı alanlarda iyiyken ve pil ömrü gibi diğer alanlarda dezavantajları vardır.

Sonuçta bir kamera alırken ihtiyacınıza göre almalısınız. İster sadece anılarınızı saklamak için yanınızda taşıyacağınız aile tatilleri olsun veyahut profesyonel moda çekimleri için, gereksinimlerinize en iyi uyan kameraya karar vermelisiniz. Aynasız kameralar, özellikle de daha kompakt modeller, kısa pil ömrüne sahip olmasına rağmen, hafif ve daha taşınabilir bir kamera isteyenlerin tercih edeceği modellerdir. Daha ileri düzey fotoğrafçılar ise, kendilerine göre artı – eksilerini belirleyip kameralarını seçmelidir. Bu demek değildir ki ileri düzey fotoğrafçılar aynasız kamera kullanmamalıdır, aksine çoğu fotoğrafçı, Canon ve Nikon’un aynasız kamera üretmeye başlamasıyla aynasız kameralara kaymaktadır.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere, hoşçakalın!

4 YORUMLAR

  • Çok sağolun, siteye ağırlık vermeye çalışacağım. Yazıların hem kaliteli olmasını sağlamak hemde okuyucuyu teknik detaylarla sıkmamaya çalışmak biraz zorlayıcı açıkçası. 🙂 Elimden geleni yapıyorum.

 1. tahsil hayatımızda olduğu gibi derslerde sıkan veya keyifle dinlediğimiz hocalarımızı hatırladım.
  hem keyifle okudum ve hem de anlaşılırlığı dolayısile bilgilerimizi tazeler niteliğinde çok güzel
  bir eğitim dizisi oluşturmuşsunuz mükemmel. sağolun . sizinle tanışmayı çok arzu ederim
  sevgi ve saygılarla

  • Çok sağolun, teşekkür ederim. Elimden geldiğince fotoğrafla alakalı temiz ve düzenli bir kaynak oluşturmaya çalışıyorum. İnternette oldukça bilgi kirliliği bulunmakta. Bununla başa çıkmanın en iyi yolu daha düzenli bir şekilde ilerlemek olur. Tekrar teşekkür ederim.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here