DSLR Fotoğraf Makinesi Nedir, Nasıl Çalışır?

Fotoğrafçılığa başlamak isteyenlerin çokça duyduğu kelimelerden biridir DSLR. Peki bu DSLR fotoğraf makinesi nedir ve nasıl çalışır? Fotoptik.com olarak fotoğrafçılığa yeni başlayacaklar için sağlam temeller üzerine bir kaynak oluşturmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda dslr fotoğraf makinelerini konuşacağız. Bu yazı serimizde fotoğrafçılığa başlamak için uygun bir makine midir, yeni teknolojilerle birlikte artık başka alternatif kamera seçeneklerimiz var mıdır, artık fotoğraf makineleri cep telefonları ile kıyaslanabilir mi bunları konuşacağız. Yazı serimizin ilkinde “DSLR fotoğraf makinesi nedir,  nasıl çalışır?” soruna cevap bulacağız.

DSLR Nedir?

DSLR kelimesinin açılımı Digital single reflex camera demektir. Yani dijital tek yansımalı kamera. Bu açılımdan da anlayacağınız üzere DSLR fotoğraf makineleri görüntüyü lensten geçirdikten sonra bir aynalı sistem aracılığıyla vizöre, yani gözünüzden baktığınız küçük ekrana aktarır. Aşağıdaki şekilde dslr kamera ve parçalarını inceleyebilirsiniz.

DSLR Makineye ait iç ve dış kısım parçaları. (Kaynak: Wikipedia, DSLR)

DSLR Fotoğraf Makinesi Nasıl Çalışır?

DSLR tasarımı hemen hemen bütün makineler için benzerdir ve yukarıdaki görselde belirttiğimiz gibi parçalardan oluşur. Şimdi bu parçaların özelliklerinden biraz bahsedelim.

SLR’lerde olduğu gibi, DSLR’ler tipik olarak özel bir lens yuvası olan değiştirilebilir lensler (1.nesne) kullanır. Lensten aldığı direk olarak odaklama ekranına (5.nesne) doğrudan aktarabilmesi için, hareketli mekanik bir ayna (2) tam olarak 45 derecelik bir açıyla yerleştirilmiştir. Ayna dışında bu ışığı iletmesi için makinenin içinde yoğunlaştırıcı mercek (6), pentaprizma (7) ve ışığı görebilmemiz için vizör (8) bulunmaktadır.

Fotoğraf çekerken odaklama nasıl yapılır?

Fotoğraf çekerken odaklama vizörden odaklanılarak manuel olarak yapılabilir veya otomatik olarak, deklanşöre veya önceden atanmış bir AF düğmesine, (makinelerde genellikle deklanşör hazır atanmıştır) yarım basılarak etkinleştirilebilir.

Fotoğraf çektiğiniz anda ayna (2) gösterilen ok yönünde yukarı yöne hareket eder ve deklanşör (3) (analog makinelerde perde) aradan kalkar ve sensör (4, analog makinelerde film) ışığı işler ve fotoğraf çekilmiş olur. Ardından sonraki poz için hazırlanır.

DSLR Makinelerin Ortak Özellikleri

Hemen hemen çoğu DSLR kameralarının ortak özellikleri vardır. Bu özellikleri kısa maddeler olarak aşağıda sıraladık.

Mode kadranı: Dijital SLR fotoğraf makinelerinin çoğu diğer dijital kameralarla birlikte, standart kamera ayarlarına veya otomatik sahne modu ayarlarına erişmek için genellikle bir mod kadranına sahiptir. Bu ayarlar aracılığıyla otomatik veya manuel modda çekim yapabilir, ayarlardan belirlediğiniz modları kullanarak fotoğraf çekilebilir.

Toz azaltma sistemi: Lens montajının hemen arkasındaki bir “toz kapağı” filtresi kullanılarak hazneye giren tozun önlenmesi için kullanılan sistem, ilk olarak Sigma tarafından ilk DSLR, Sigma SD9, 2002’de kullanıldı. Canon bazı modellerinde ultrasonik titreşim dalgaları kullanarak lens üzerinde bulunun tozu azaltma özelliğini kullanır. Yakın zamanda çıkan çoğu makineler bu özelliği sunmaktadır.

Değiştirilebilir lensler: Bu özellik, DSLR tasarımına özgü olmamasına rağmen, lensleri değiştirme, bulunan ortama göre gereken en iyi lensi seçme ve özel lenslerin eklenmesine olanak verme açısından çok önemlidir. Çoğu DSLR fotoğraf makinelerinin seçilmesinde en önemli faktörlerden biridir. Aynasız değiştirilebilir objektifli kameralar giderek daha popüler hale geliyor. Bir sonraki yazılarımızda aynasız fotoğraf makinelerine de değineceğiz.

HD Video Çekme: 2008 yılından beridir bu özellik üreticiler tarafından kullanıcılara sunulmaktadır. İlk olarak 720p(24fps) olarak çıkan bu özellik daha sonraları daha geniş video çekim seçeneklerini sunmuştur. Live view ekranı aracılığı ile (LV tuşu) kameranızda video çekebilirsiniz.

Geniş Sensör ve Daha İyi Resim Kalitesi: DSLR sensörlerinin çözünürlüğü genellikle megapiksel olarak ölçülür. Daha büyük sensörlere sahip daha pahalı kameralar ve kameralar daha yüksek megapiksel değerlere sahip olma eğilimindedir. Daha büyük bir megapiksel derecesi daha yüksek kalite anlamına gelmez. Düşük ışık hassasiyeti bunun iyi bir örneğidir.

Mp değeri önemli midir?

Aynı boyuttaki iki sensörü karşılaştırırken, örneğin 12.1 MP ve 18 MP olan iki APS-C sensörü, düşük megapiksel değerine sahip olanı genellikle düşük ışıkta daha iyi performans gösterir. Bunun nedeni, tek tek piksellerin boyutunun daha büyük olması ve her bir pikselde daha fazla ışığın, daha fazla megapikselli sensörle karşılaştırıldığında daha fazla olmasıdır. Bu her zaman geçerli değildir, çünkü daha yüksek megapiksellere sahip daha yeni kameralar, daha yüksek piksel yoğunluğuna bağlı olarak piksel başına ışık kaybını telafi etmek için daha iyi gürültü azaltma yazılımına ve daha yüksek ISO ayarlarına sahiptir. Bu konuyu daha sonra çok ayrıntılı inceleyeceğiz.

Alan Derinliği Kontrolü: DSLR’lerde tipik olarak kullanılan lensler, f / 0.9 ila f / 32 gibi büyük bir aralıkta geniş bir diyafram aralığına sahiptir. Daha küçük sensörlü kameralar için objektifler, f / 2.8’den çok daha geniş veya f / 5.6’dan çok daha küçük diyafram boyutlarına sahiptir. Bunlar alan derinliğini sağlamada önemlidir. Alan derinliğini sağlayan diyaframın ne olduğunu öğrenmek için buradan ilgili yazımıza ulaşabilirsiniz.

Temel Fotoğrafçılık Terimleri 2: Diyafram, Perde Hızı, ISO

 

Peki bu SLR veya DSLR makinelerin ne gibi avantajları vardır?

  • Bir SLR kamerada lensten ne görüyorsanız, aynı görüntü sensöre ve filme de yansır.
  • Dijital SLR kameralarda lensi değiştrebilme imkanına sahipsinizdir.
  • Digital SLR kameraları geniş sensörleri sebebiyle yüksek kaliteli fotoğraflar çekmenizi sağlar.
  • Herhangi bir SLR kamerada gecikme süresi yok denecek kadar azdır, hatta yoktur. Bu aksiyon içeren sahneler/ortamlar için tercih edilir.
  • Hafıza kartları sebebiyle oldukça fazla fotoğraf çekebilirsiniz.
  • Yedek kart slotu olan makinelerde hafıza kartınızın bozulması durumunda aynı fotoğrafları yedekleyebileceğiniz (eğer bunu çekimden önce ayarlamışsanız) bir kartınız bulunur.

 

Fotoğrafçılığa başlarken hangi DSLR kamerasını seçmeli?

Fotoğrafçılığa başlarken seçilmesi gereken makinelerden biridir ancak tek seçenek değildir. Fotoğrafçılığa başlarken en önemli element fotoğraf çekme isteğidir, bunun dışında kalanların hepsi araçtır. Bir telefon, yarı otomatik bir kamera, son çıkan bir dlsr kamera, bunların hepsi birer araçtır. Peki fotoğrafçılığa başlarken hangi dslr kamerası seçmeli? Bir sonraki yazımızda bu konudan bahsedeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir