Eğitim

 • Exif Nedir? Exif Bilgisi Nasıl Öğrenilir?

  Fotoğrafçılıkla ilgilenenlerin, yeni başlayanlar sık duyduğu terimlerden birisidir Exif Bilgisi. Peki bu exif nedir? Exif bilgisi nasıl öğrenilir? Bu yazımızda sizlere exif bilgisinin ne olduğunu anlatacak ve bunu nasıl bulabileceğimizi anlatacağız.

  Read more

 • Metabones nedir?

  Shutter Sayısı Nedir? Shutter Sayısı Nasıl Öğrenilir? (Perde Sayısı Öğrenme)

  Yeni bir fotoğraf makinesi aldığımız zaman eğer aldığımız makine kullanılmış, yani ikinci else bizden önce makinenin nasıl kullanıldığına dikkat etmeliyiz. Shutter sayısı, Türkçeye perde sayısı diye çevirebiliriz, makine alındığı andan itibaren ne kadar fotoğraf çekildiğini bize söyleyen rakamdır.

  Read more

 • APS-C Sensör Nedir? Crop Faktörü, Crop Çarpanı Ne Anlama Gelir?

  Fotoğrafçılıkta en çok karşılaşılan terimlerden birisidir sensörler. Peki full frame sensör veya crop frame sensör ne demektir? Fotoğrafçılıkta sensörler üzerine yazdığımız yazı serimizin ilkinde Full Frame sensörü ve özelliklerini açıklamıştım. Bu yazımızda APS-C sensör olarak bilinen Crop Frame sensörü ve crop çarpanının ne olduğunu anlatmaya çalışacağım.

  Read more

 • Full Frame Sensör Ne Demektir?

  Fotoğrafçılıkta karşımıza sık sık çıkan terimlerden biridir Full Frame ve Crop Frame sensörler, kameralar. Peki Full Frame sensör ne demektir? Full Frame kameralar nasıl çalışır? Bu yazımızda size bunun hakkında bilgi vermeye çalışacak ve olabildiğince sade ve anlaşılır ancak teknik bilgiden çıkmadan açıklamaya çalışacağım.

  Read more

 • Sokak Fotoğrafçılığı Başlama Rehberi

  Fotoğrafçılığa başlayacaklar için düzenli ve karmaşık olmayan bir rehber bulmak, fazlasıyla kaynağın olduğu bu alanda nedense biraz zor. Fotoptik.com olarak sade ve detaylı bir anlatım biçimiyle fotoğrafçılığa başlamak isteyenler için bir kaynak oluşturmak istiyoruz. Bu yazımızın konusu ise sokak fotoğrafçılığı.

  Read more

 • Aynasız Fotoğraf Makineleri Nedir? Nasıl Çalışır?

  Eğer lensleri değiştirilebilen kameralarla haşır neşir olmaya başlamışsanız aklınızda “aynasız fotoğraf makinesi nedir ve lensi değiştirilebilen diğer kameralardan farkları nelerdir?” gibi sorular olması muhtemeldir. Bu yazı ile aklınızda soruya cevap vermek ve aynasız fotoğraf makinelerinin avantajlarından ve dezavantajlarından bahsetmeye çalışacağız.

  Read more

 • DSLR Fotoğraf Makinesi Nedir, Nasıl Çalışır?

  Fotoğrafçılığa başlamak isteyenlerin çokça duyduğu kelimelerden biridir DSLR. Peki bu DSLR fotoğraf makinesi nedir ve nasıl çalışır? Fotoptik.com olarak fotoğrafçılığa yeni başlayacaklar için sağlam temeller üzerine bir kaynak oluşturmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda dslr fotoğraf makinelerini konuşacağız. Bu yazı serimizde fotoğrafçılığa başlamak için uygun bir makine midir, yeni teknolojilerle birlikte artık başka alternatif kamera seçeneklerimiz […]

  Read more

 • Analog Fotoğrafçılık vs Dijital Fotoğrafçılık

  Analog fotoğrafçılık rehberimizin son yazısında sizlerle analog fotoğrafçılık vs dijital fotoğrafçılık üzerine konuşacağız. Bu iki fotoğrafçılık türlerinin artıları, eksileri nelerdir? Fotoğrafçılığa hangisinden başlamalı veya ikisi arasında geçiş yapmalı mıyız gibi soruların cevaplarını bildiğim kadarıyla size aktarmaya çalışacağım.

  Read more

 • Analog Fotoğrafa Edit Yapılmalı Mı?

  Analog fotoğrafçılığa başlama rehberimizin bu yazısında sizlerle biraz daha kişisel olabilecek bir konu üzerine konuşacağız. Analog filme edit yapılmalı mı? Yoksa analog fotoğrafın ruhu içinde bulundurduğu “dokunulmamış” halinde olmasının getirdiği doğallık mı?

  Read more

 • Analog Film Nasıl Dijitale Çevrilir?

  Analog fotoğrafçılığa başlama rehberimizin beşinci yazısında artık bu alana girmekle alakalı bir tereddütümüz kalmadı. Size bu yazımızda analog film nasıl dijitale çevrilir sorusuna cevap vereceğiz. Önceki yazılarla birlikte hemen hemen her şeye dair giriş seviyesinde bir bilginiz olduğunu söyleyebiliriz.

  Read more

 • Analog Film Nasıl Banyo Edilir?

  Analog fotoğraf makinemizi alıp, ilk filmimizi çektikten sonra artık çektiğimiz fotoğrafları görmek ve elimize almak için sabırsızlanıyoruz. İyi de nasıl? Analog fotoğrafçılığa başlama rehberimizin bu bölümünde analog filmin nasıl banyo edileceğini öğreneceğiz.

  Read more

 • Analog Film Nedir? FİLM ÇEŞİTLERİ | Bayat Film vs Taze Film

  Analog fotoğrafçılığa başlama rehberinin dördüncü yazısında filmlere giriş yapacağız. Bu yazımızda analog film hakkında bilgi sahibi olacak, film çeşitlerini öğreneceksiniz. Fotoptik’in hazırlamış olduğu Analog Fotoğrafçılığa Başlangıç Rehberimiz’le size analog fotoğrafçılık hakkında en geniş ve kapsamlı bilgileri vermeye devam ediyoruz. Eğer okumadıysanız öncelikle serimizin ilk yazılarını okumanızı tavsiye ederiz.

  Read more