Yeni bir fotoğraf makinesi aldığımız zaman eğer aldığımız makine kullanılmış, yani ikinci else bizden önce makinenin nasıl kullanıldığına dikkat etmeliyiz. Shutter sayısı, Türkçeye perde sayısı diye çevirebiliriz, makine alındığı andan itibaren ne kadar fotoğraf çekildiğini bize söyleyen rakamdır.

Shutter sayısı nedir?

Shutter sayısı kameranın paketinden çıkarıldığı andan itibaren ne kadar kullanıldığını, kaç tane fotoğraf çekildiğini gösteren sayıdır. Bu sayı 0’dan başlar ve fotoğraf çekildikçe artar.

Shutter sayısının fazla olması özellikle ikinci el kamera alırken pek istenilen bir özellik değilken, bu rakamın 10.000’de olması tercih edilir, maksimum 20.000 olmalıdır. Eğer makineye temiz bakılmışsa bu sayının biraz daha üstüne çıkılabilir, fakat bu sayının üstünde shutter sayısına sahip bir makineyi kullanmak size sağlıklı bir performans vermeyecektir.

Shutter sayısı nasıl öğrenilir?

Shutter sayısını öğrenmek sanıldığı kadar kolay değildir ancak çok zor bir yanı da yoktur. Shutter sayısını öğrenmek için, perde sayısını öğrenmek istediğiniz kamerayla çekilen en son fotoğrafın, düzenlenmemiş, ham halini belirli websitelerine yükleyerek öğrenebilirsiniz.

Alternatif olarak, perde sayısını öğrenmek istiyorsanız, Mac ve Windows uyumlu bir masaüstü programını indirip fotoğrafı programa yükleyebilir ve oradan öğrenebiliriz.

Shutter Sayısını Öğrenmek İçin Websiteleri

Shutter sayısını öğrenmenizi sağlayacak websiteleri bütün kameraları desteklemiyor genelde. Örneğin Canon marka kamera için belirli bir websitesini kullanmanız gerekirken, Nikon veya Sony marka kamera için farklı bir websitesini kullanmanız gerekebiliyor.

CameraShutter 

https://www.camerashuttercount.com/ websitesinden belli başlı Canon ve Nikon kameralarına ait shutter sayılarını öğrenebilirsiniz.

ToolScience

http://tools.science.si/ 

Sony marka kameranızın shutter sayısını öğrenmek istiyorsanız tools science websitene fotoğrafınızın ham halini yükleyerek shutter sayısını öğrenebilirsiniz.

Shutter Counter 

https://shuttercounter.com/ 

Çoğu Nikon ve Canon marka kameranın shutter sayısını öğrenmek için shutter counter websitesini kullanabilirsiniz.

Shutter Sayısını Öğrenmek İçin Uygulama

Eğer shutter sayısını Mac veya Windows bilgisayarınıza yükleyeceğiniz bir masaüstü uygulamadan öğrenmek istiyorsanız o zaman aşağıdaki linkten shutter counter isimli uygulamayı bilgisayarınıza yüklemeli ve fotoğraf yükleme işlemini program üzerinden yapmalısınız.

Programı indirmek için hangi işletim sistemini kullanıyorsanız ona ait indirme linkine tıklayıp, indikten sonra yüklemeniz yeterli olacaktır.

http://www.freeshuttercount.com/ 

Fotoğrafçılıkla alakalı daha fazla eğitim kaynağına ulaşmak istiyorsanız Fotoptik’in eğitim sekmesine uğramayı ihmal etmeyiniz. Sitemizde fotoğrafçılığa temelden başlayacaklar için de, fotoğrafçılığını ilerletmek isteyenler için de yazılar bulunmaktadır.

Fotoptik Eğitim Sayfası

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here