Fotoğrafçılığa Nasıl Başlanır?

Sürekli ilgi duyduğunuz, takip ettiğiniz profesyonellere özendiğiniz ama bir türlü “hobi” olmaktan öteye gitmeyen fotoğrafçılığa nasıl başlayacağınız merak ediyorsunuz. İşte bu yüzden burdasınız. Size klişelerden uzak, samimi bir şekilde erişmeye çalıştığımız sitemizde ilk yazımızın böyle temel bir yazı olmasını istedik. Kurallardan ve almanız gereken yüksek megapikselli kameralardan bahsetmeyeceğim.

Kısa ve akılda kalıcı önerilerle işte 8 adımda nasıl fotoğrafçılığa başlama rehberi;

 

1 – Telefonunuzu alıp dışarı çıkın! Bol bol fotoğraf çekin. Geride kalan bütün maddeler bir teferruat. Elbette değiller ancak fotoğrafçılık bir kurallar bütünü değil, önemli olan sizin bu alana gösterdiğiniz ilgi.

2 – Profesyonel olmak hedef değildir, önemli olan çekerken anlatma isteğidir! Hedefinizi belirleyin, çok takipçili bir instagram hesabına mı sahip olmak istiyorsunuz yoksa fotoğraflar aracılığıyla insanlara bir şeyler anlatmayı mı hedefliyorsunuz? Bu ayrım ilk adımı atmak için yeterli.

3 – Herkes fotoğrafçı olabilir, bunun için fotoğraf makinesi ilk ihtiyaç değildir. Telefonla bile fotoğrafçı olabilirsiniz.

4 – İlk başlarda beğendiğiniz ve istediğiniz o “mükemmel fotoğrafları” çekeceğinizi düşünmeyin. Fotoğrafçılıkta her meslek gibi pratik ve deneyimle gelişir. O yüzden bol bol çekin. (Fotoğraf kurallarına dikkat ederek)

5 – Fotoğrafçılık kurallarını öğrenin. Nasıl hareket edeceğinizi bilmek size daha geniş bir bakış açısı katar.

6 – Özgün olmak için önce öykünmeniz gerekir. Başkalarına benzer fotoğrafları çekmekten kaçınmayın. Aynı fotoğrafı kopyalayın demiyorum, benzerlerini yakalamaya çalışın.

7 – Fotoğraf sonrası düzenleme (editleme) kısmını araştırmaya başlayın.

8 – Artık daha çok fotoğraf çektiğinizi ve kuralları bildiğinizi düşünerek, kendinize ödevler verin. Kompozisyon ödevleri, doku yakalama ödevleri, siyah-beyaz fotoğraf çekme ödevleri gibi…

9 – Çalışmalarınızı paylaşmaktan geri durmayın. Artık herkesin bir instagram hesabı var. Bunları paylaştığınız zaman çevrenizden alacağınız tepkilerden ziyade profesyonellerden alacağınız tavsiyeleri dikkate alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir