Ekipman

 • Exif Nedir? Exif Bilgisi Nasıl Öğrenilir?

  Fotoğrafçılıkla ilgilenenlerin, yeni başlayanlar sık duyduğu terimlerden birisidir Exif Bilgisi. Peki bu exif nedir? Exif bilgisi nasıl öğrenilir? Bu yazımızda sizlere exif bilgisinin ne olduğunu anlatacak ve bunu nasıl bulabileceğimizi anlatacağız.

  Read more

 • APS-C Sensör Nedir? Crop Faktörü, Crop Çarpanı Ne Anlama Gelir?

  Fotoğrafçılıkta en çok karşılaşılan terimlerden birisidir sensörler. Peki full frame sensör veya crop frame sensör ne demektir? Fotoğrafçılıkta sensörler üzerine yazdığımız yazı serimizin ilkinde Full Frame sensörü ve özelliklerini açıklamıştım. Bu yazımızda APS-C sensör olarak bilinen Crop Frame sensörü ve crop çarpanının ne olduğunu anlatmaya çalışacağım.

  Read more

 • Full Frame Sensör Ne Demektir?

  Fotoğrafçılıkta karşımıza sık sık çıkan terimlerden biridir Full Frame ve Crop Frame sensörler, kameralar. Peki Full Frame sensör ne demektir? Full Frame kameralar nasıl çalışır? Bu yazımızda size bunun hakkında bilgi vermeye çalışacak ve olabildiğince sade ve anlaşılır ancak teknik bilgiden çıkmadan açıklamaya çalışacağım.

  Read more

 • Aynasız Fotoğraf Makineleri Nedir? Nasıl Çalışır?

  Eğer lensleri değiştirilebilen kameralarla haşır neşir olmaya başlamışsanız aklınızda “aynasız fotoğraf makinesi nedir ve lensi değiştirilebilen diğer kameralardan farkları nelerdir?” gibi sorular olması muhtemeldir. Bu yazı ile aklınızda soruya cevap vermek ve aynasız fotoğraf makinelerinin avantajlarından ve dezavantajlarından bahsetmeye çalışacağız.

  Read more

 • DSLR Fotoğraf Makinesi Nedir, Nasıl Çalışır?

  Fotoğrafçılığa başlamak isteyenlerin çokça duyduğu kelimelerden biridir DSLR. Peki bu DSLR fotoğraf makinesi nedir ve nasıl çalışır? Fotoptik.com olarak fotoğrafçılığa yeni başlayacaklar için sağlam temeller üzerine bir kaynak oluşturmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda dslr fotoğraf makinelerini konuşacağız. Bu yazı serimizde fotoğrafçılığa başlamak için uygun bir makine midir, yeni teknolojilerle birlikte artık başka alternatif kamera seçeneklerimiz […]

  Read more

 • Analog Makine Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Film fotoğrafçılığı yazı serimizde ilerliyoruz. Artık film fotoğrafçılığı yapmaya karar verdikten sonra dikkat edilmesi gereken hususlardan en önemlisine, analog makine alırken dikkat etmemiz gerekenlere değineceğim.

  Read more

 • Analog Makine Çeşitleri Nelerdir?

  Analog fotoğrafçılığına başlangıç rehberine ikinci yazımızla devam ediyoruz. Analog fotoğraf makine çeşitleri nelerdir bunları bu yazımızda öğreneceğiz. Başlangıç rehberimizde analog fotoğrafçılık nedir, hangi analog makina alınmalı, film çeşitleri ve karşılaştırmalarının olacağı rehberde sıra analog makine çeşitleri ve hangi makine türüyle fotoğrafçılığa başlamak gerektiği olacak. Aşağıdan diğer yazılarımıza da ulaşabilirsiniz.

  Read more