Analog Makine Çeşitleri Nelerdir?

Analog fotoğrafçılığına başlangıç rehberine ikinci yazımızla devam ediyoruz. Analog fotoğraf makine çeşitleri nelerdir bunları bu yazımızda öğreneceğiz. Başlangıç rehberimizde analog fotoğrafçılık nedir, hangi analog makina alınmalı, film çeşitleri ve karşılaştırmalarının olacağı rehberde sıra analog makine çeşitleri ve hangi makine türüyle fotoğrafçılığa başlamak gerektiği olacak. Aşağıdan diğer yazılarımıza da ulaşabilirsiniz.

Analog fotoğraf makinelerinin filmle çalışan fotoğraf makinaları olduğunu ve bunun mekanik bir işlemle yapıldığını önceki yazımızda anlatmıştık.

1 – Analog fotoğrafçılık nedir? 
2 – Analog makine çeşitleri nelerdir? (Şu an okumaktasınız)
3 – Analog makine alınırken dikkat edilecek hususlar. Hangi analog makinayı almalı?
4 – Analog film nedir? Bayat Film vs Taze Film 
5 – Analog film nasıl banyo edilir? 
6 – Analog film nasıl dijitale çevrilir?
7 – Analog filme edit yapılmalı mı?
8 – Analog fotoğrafçılık vs Dijital fotoğrafçılık. Artıları, eksileri.

Şimdi analog makine çeşitlerinden bahseceğiz ve hangisiyle başlamanın iyi olacağını yazının sonlarında anlatacağım.

SLR

Slr fotoğraf makinelerinin açılımı single lens reflex, yani tek mercek ayna anlamına gelmektedir. Bu fotoğraf makinelerinde sadece bir adet lens (mercek) bulunur. Lensin içine giren görüntü bir ayna yardımıyla vizöre aktarılır. Canon AE1, Nikon FM2 gibi makineler slr makinelere en sık görülen örnekler olarak verilebilir. Pozlamayı, f-stop değerini ve diyafram değerini bu makinelerde manuel olarak yapabilirsiniz. Bu fotoğraf makinelerinin avantajı çektiğiniz fotoğrafı ayna yardımıyla da olsa görüyor olabilmenizdir. Yani vizörde gördüğünüz görüntü hatasızdır. Bu gerçek görüntü olup – olmamasını birazdan diğer makine çeşitlerini öğrenince anlayacağız. Aşağıda bir slr fotoğraf makinesini görebilirsiniz.

Analog makine çeşitleri nelerdir? slr makine ne demektir? tlr makine ne demektir? point and shoot makine ne demektir? rangerfinder makine ne demektir? fotoptik, fotoptik.com

TLR

Tlr fotoğraf makineleri ise twin lens reflex yani, ikiz mercek ayna anlamına gelmektedir. Bu fotoğraf makinelerinde ise iki adet lens bulunur. Bunlardan birisi görüntüyü filme aktarırken, diğeri görüntüyü görmeniz için vizöre, yani ekrana yansıtır. Bu iki lens genelde üst üste bulunur ve bu makinalara en iyi örnek Rolleiflex ve Lubitel makineleridir. TLR makinelerde lenslerden aktarılan görüntüler arasındaki farklılığa parallax hatası denir. Fotoğrafçı görüntüyü genelde makinenin yukarısından görür. Bu yazının kapak fotoğrafı da aynı şekilde bir tlr makineyi göstermektedir. Aşağıda bir TLR makine örneği görebilirsiniz.

Analog makine çeşitleri nelerdir? slr makine ne demektir? tlr makine ne demektir? point and shoot makine ne demektir? rangerfinder makine ne demektir? fotoptik, fotoptik.com

Rangefinder

Rangefinder fotoğraf makinelerinde slr fotoğraf makinelerinin aksine görüntü bir ayna aracılığıyla vizöre aktarılmaz. Lensten gelen görüntü direk filme aktarıldığı için bu makinelerde netlik ayarını yapmak çok daha zordur ve ölçülerek yapılması gerekir. Vizörde görülen görüntü makinadan açılan ayrı bir pencereden gelen görüntüdür. Bu makinaların avantajı küçük ve sessiz olmaları, ayrıca geniş açılı olabilmeleri sebebiyle sokak fotoğrafçılığına oldukça elverişli olmalarıdır. Rangefinder makinaların lensi slr makineler gibi çıkarılamaz ve değiştirilemez.

Analog makine çeşitleri nelerdir? slr makine ne demektir? tlr makine ne demektir? point and shoot makine ne demektir? rangerfinder makine ne demektir? fotoptik, fotoptik.com

Point and Shoot

Bu fotoğraf makinesi türü diğer makinelere göre biraz daha otomatik bir mekanizmaya sahiptir. Her ne kadar filmle çalışsa ve analog olarak geçse de bir otomatik kısımdan bahsetmek mümkündür. Bu slr’ın diyafram öncelikli makineleri için de geçerlidir. Demek istediğimi açıklamak gerekirse; bu makinelerde sadece fotoğrafı çekeceğiniz yere işaret ettikten sonra fotoğrafı çekerseniz pozlamayı, netliği makinenin kendisi yapacaktır. Sizin ekstra bir efor sarfetmenize gerek yoktur. Son çıkan modellerinde ve dijital point and shoot makinelerde zoom yapabilme imkanınız vardır fakat bu lens genişliğinin aralığı sınırlıdır ve genelde zoom yaptıkça görüntü kalitesi düşer.  Oldukça küçük olan bu makinelerin bir avantajı da hafif olması ve her şeyi otomatik olarak yapmasıdır. Son dönemlerde en çok popüler olan makine türlerinden biri olan olympus mju ii bu kategoride bir makinedir.

Analog makine çeşitleri nelerdir? slr makine ne demektir? tlr makine ne demektir? point and shoot makine ne demektir? rangerfinder makine ne demektir? fotoptik, fotoptik.com

 

Peki hangi makineyi almalı?

Bana kalırsa analog fotoğrafçılığa başlayacak kişilerin ilk iş pozlama, f-değeri ve diyaframı öğrenebilmesi için bir slr makine ile işe başlamasıdır. Bu konularda uzmanlaştıkça fotoğrafçı kendini daha rahat hissediyorsa tlr makinelere veyahut rangefinder kullanmaya geçebilir tercihine bağlı olarak. Ancak analog fotoğrafçılığı sadece hobi olarak yapacaksanız point and shoot makineleri kullanmanızı tavsiye ederim. Bir süre sonra sıkılacaksanız yapacağınız masraf ve ekstradan emeğe gerek olmadığını düşünüyorum. İlk başta point and shoot makine ile başlamak sizi kolaycılığa ve tembelliğe itecek, temel fotoğrafçılık terimlerini öğrenmekte zorlanabilirsiniz aksi takdirde. 

OKUMADAN GEÇMEYİN: Analog makine alırken dikkat edilmesi gerekenler.

Umarım bilgilendirici bir yazı olmuştur. Analog fotoğrafçılığı rehberimizin bir sonraki yazısı analog makine alırken dikkat edilmesi gereken hususlar olacaktır. Bol fotoğraflı günler dilerim!

 


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir