Jurnal Yazıları Başlıyor!

Fotoğraf çekmeyi ve öğrenmeyi herkes için kolaylaştırmayı amaçlayan sitemde şu ana kadar sürekli nasıl daha iyi fotoğraf çekilebileceği üzerine eğitim yazıları yazdım. Bunlar temel kavramlardan, çeşitli fotoğrafçılık önerilerine kadar değişti. Fakat bu sitenin amacının sadece eğitim veya fotoğrafçılık haberleri üzerine olmasını istemiyorum. Aynı zamanda interaktif bir şekilde, okuyucuları ile etkileşim içine giren ve iki taraf için de bir geri dönüşü olabilecek bir şekilde kullanmak istiyorum. 

Bunun için artık  jurnal sayfamızı aktif hale getirmeye karar verdim. Sitenin okuyucuları ile yapacağımız etkinlikler, fotoğraf gezileri (photowalks) ve kullanıcıların kendi çalışmalarını sergileyebilecekleri jurnal gönderilerini oluşturmaya, paylaşmaya başlayacağız.

Peki jurnal nedir, nasıl olacak?

Fotoğraf çekmek için dışarı çıktığınız herhangi bir etkinlik bizim için potansiyel jurnal olabilir! Neden fotoğraf çekmeye çıktığınız, fotoğraf çekerken başınızdan geçenler, düşündükleriniz, zamana yayarak çektiğiniz; beğendiğiniz fotoğraf serileri,  hatta fotoğrafı çektikten sonra yaptığınız fotoğraf düzenleme kısmı bile jurnal gönderisi olabilir. Kısacası çalışmalarınızı site okuyucularımızla paylaşıp konuk yazar olabileceksiniz.

Jurnal kendi çalışmalarımı fotoptik.com’da paylaşmak isterken, kullanıcıların da bu alana katkıda bulunması gerektiğini düşündüğüm bir kategori olarak ortaya çıktı.

Jurnal gönderisinin formatı nasıl olmalı?

Örnek olarak yaptığınız etkinliği tanıtan en az üç yüz kelimelik kısa bir yazı ve fotoğraf çalışmalarınızı fotoptiksosyal@gmail.com mail adresine gönderdiğiniz takdirde, çalışmalarınız incelenecek ve uygun bulunması takdirinde jurnal gönderisi olacak paylaşılacaktır. İşin güzel tarafı, yazınızın başlığı seçmek size ait. “Jurnal: Yazı Başlığınız” şeklinde istediğiniz herhangi bir başlık, çalışmalarınızı sergileme yolu olacaktır.

Çekilen makinenin önemi var mı?

İster analog makine ile çekin, ister profesyonel fotoğraf makinası, isterseniz cep telefonunuzla. Önemli olan fotoğraf çekerken fotoğraf kompozisyon kurallarına, fotoğraf düzenlerken aşırıya kaçmamaya dikkat etmeniz. Bir şeyler anlatma ilk amacınız olduktan sonra, fotoğrafları çekerken kullandığınız aletin bizim hiç önemi yok! Yeter ki görüntü çözünürlüğü düşük olmasın. 🙂

Söz uçar yazı kalır misali, anılarımızı ölümsüz hale getirmek istediğimiz bu fotoğraflar sitemizde daha kalıcı hale gelecekler.

Jurnallerin daha samimi ve içten olacağını düşünüyorum. İnsanların kendi çalışmalarını tanıtabilmesi, birbiriyle iletişim kurabilmesi için gerekli olan bu yazıları umarım beğenirsiniz. 

Bir sonraki jurnal yazısında görüşmek üzere.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir