Temel Fotoğrafçılık Terimleri 1 : Pozlama

Fotoğrafçılık için ilk adımı attınız ve bu konuda ilerlemeye karar verdiniz. Artık bu konuda biraz daha teknik bilgi sahibi olmaya ve bundan sonra sürekli duyacağınız terimlerden bazılarını öğrenmeye başlayabilirsiniz. Bunlar sizin gözünüzü korkutmasın. Kısım kısım ilerleyecek ve her terimi iyice öğreneceğiz.

Pozlama

Fotoğrafçılığın en temel terimi olan “pozlama” en basit haliyle bir fotoğrafın aydınlık veya karanlık seviyesinin anlaşılmasını sağlayan terimdir. Örnek vermek gerekirse, eğer bir fotoğraf olması gerekenden fazla ışık almış, yani çok aydınlık çıkmış ise buna aşırı pozlama deriz. Gereken az almışsa kısa pozlama veya düşük pozlama (under exposure) diyebiliriz. Telefonunuz yada fotoğraf makineniz otomatik modda çalışıyorsa, makine kendisi pozlama değerini ayarlıyor demektir.

Aşağıdaki fotoğraf örneklerinde göreceğiz gibi fotoğraflardan birisi birisi az pozlanmış, birisi otomatik pozlanmış ve diğeri ise aşırı pozlanmış durumda.

Düşük pozlama örneği (Under Exposure)
Otomatik Pozlama Örneği (Auto Exposure)
Aşırı Pozlama Örneği (Over Exposure)

 

Kareye giren ışık pozlanmaya göre az olmuş, fazla olmuş ve bunlar fotoğrafa çeşitli şekillerde etki etmiş. Peki bu doğru pozlama seviyesini nasıl bulacağız? Bunu sağlayan şey nedir?

Diyafram açıklığı, ISO değeri, grain ve perde hızı gibi kavramları öğrenmemiz gerek. Bir sonraki yazımızdan, buraya tıklayarak diğer terimleri öğrenmeye başlayabiliriz.

5 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir