Analog Film Nasıl Dijitale Çevrilir?

Analog fotoğrafçılığa başlama rehberimizin beşinci yazısında artık bu alana girmekle alakalı bir tereddütümüz kalmadı. Size bu yazımızda analog film nasıl dijitale çevrilir sorusuna cevap vereceğiz. Önceki yazılarla birlikte hemen hemen her şeye dair giriş seviyesinde bir bilginiz olduğunu söyleyebiliriz.

Eğer okumadıysanız önce serimizin önceki yazılarını okumanızı tavsiye ederiz.
6 – Analog film nasıl dijitale çevrilir? (Şu an okumaktasınız)
7 – Analog filme edit yapılmalı mı?
8 – Analog fotoğrafçılık vs Dijital fotoğrafçılık. Artıları, eksileri.
Filmi banyo ettirdikten sonra ortaya çıkan negatif film nasıl dijital ortama aktarılıyor? İlla fotoğrafın çıktısını alıp taramak mı gerek? İnsanlar analog fotoğraflarını nasıl sosyal medyada paylaşabiliyor?
Analog fotoğrafların çıktısını almamız zorunlu mu sorusunun cevabı elbette ki hayır. Önceki yazımızda anlattığımız gibi fotoğrafı banyo ettirmek için götürdüğünüz fotoğrafçıda genellikle banyo+tarama şeklinde bir ücret ödersiniz. Yani fotoğrafın negatiflerini aldıktan sonra bilgisayara bağlı olan bir tarayıcı yardımıyla fotoğrafı dijital hale getirirler. Aşağıda fotoğrafları olan çeşitli tarayıcıları görebilirsiniz.
Bu tarayıcılar genelde Windows 7 ve benzeri eski işletim sistemleri ile çalışıyorlar ancak günümüzde artan film fotoğrafçılığı trendi sağolsun, tarayıcıları Windows 10 veya MacOs gibi işletim sistemlerine bağlamaya yardımcı kaynaklar internette bolca mevcut.

Hangi tarayıcıyı almalıyız?

Hangi tarayıcı almalıyız sorusunun cevabını verebilmek için önce renk teorisine ve renklendirmeye biraz aşina olmanız gerecekir. Çünkü filmleri tararken seçtiğiniz renk profili, kontrast ayarı ve çözünürlüğüne göre farklı sonuçlar alırsınız. Bu yüzdendir ki her fotoğrafçıdan farklı film tarama sonuçları alabilirsiniz. İnternette farklı tarayıcıların incelemesini yapan (genellikle İngilizce) kaynaklar ve test sonuçlarını bulabilirsiniz. Öncelikle bu konuda biraz araştırma yapmalısınız.
“Fotoğrafta kontrast nedir?”, “Flat fotoğraf profili nedir?”, “IT8 Renk Kalibrasyonu nedir?” gibi soruların cevabını bilmek size fayda sağlayacaktır. Sitemizde eğitim yazı serilerimizde ilerledikçe bu konularda daha detaylı yazıları paylaşacağım.
Reddit’te analog fotoğrafçılık bölümünde insanların hangi tarayıcı almaları gerektiği konusunda belirli fikirleri var. Bunlardan bazılarını kendi deneyimlerimle birlikte derleyerek sizinle paylaşamamız faydalı olacaktır.
  • En ucuz tarayıcılardan kaçının! Bunlar size fayda getirmekten çok çalışmayacakları işletim sistemleri, kurulumu ve görüntü kalitesiyle sizi tatmin etmeyecektir.
  • Düz yataklı tarayıcılar: Web kalitesindeki taramalar sağlayan giriş seviyesi tarayıcılar olarak kabul edilirler. Bunlar genellikle birkaç yüz ABD Doları’ndan bin dolara kadar çıkabilen tarayıcılardır. Analog fotoğraf pazarının yeniden canlanması ve dijital teknolojinin gelişmesiyle Canon ve Epson tarafından yeni tarayıcılar piyasaya sürülmekte ve hali hazırda mevcut önemli bir pazar var. Belirli modellerdeki düz yataklı tarayıcıların avantajı hem 35mm, hem de orta format, ayrıca 4×5 filmleri tarayabilmeleridir.
  • DSLR Tarayıcılar: Bu tarayıcıların kalitesi genelde kullanım şekline göre değişebilen ve isminden anlaşabileceği üzere bir dijital kameranızın olduğunu varsayarak tarama yapmaktır. Film negatifini bir cam üstünde altından ışık gelecek şekilde ayarladıktan sonra dslr kamera ile fotoğrafını çekersiniz ve photoshopta işlerken renklerini tersini çevirirsiniz. İnternette bunu nasıl yapacağınıza dair çeşitli eğitimler bulabilirsiniz.
Fiyat/performans oranına baktıktan sonra size en uygun olan hangisiyse onu almanızı, en iyi tarayıcı diye bir ürünün olmadığını, kişisel eğilimlerin tarayıcı seçimini etkilediğini bilmelisiniz. Bununla birlikte endüstriyel tarzda çok pahalı bir tarama makinesinin pekte kullanışlı olmayacağını belirtmem gerek.
Tarayıcı konusu çok önemli bir konu ve ilerledikçe bu konulara daha detaylı değinmeye çalışacağım.
Analog fotoğrafçılığa başlangıç rehberinin bir sonraki yazısında görüşmek üzere, hoşça kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir